Село Нижня Яблунька - одне з перших шкіл на Турківщині, де було закладено перші тривіальні школи.
Перша письмова згадка про село відноситься до 1554 року. Саме наше село, одне з шести сіл Турківського повіту, належало цісарському двору. В 1818 році в ньому закладено народну школу.
У відкритій однокласній школі навчалося 8 учнів. Першим вчителем був Фединський Федір. Школа проіснувала недовго. Вона припинила свою роботу по причині відсутності вчителя.
В 1864 році в селі відкрито двокласну школу. Ця школа знаходилася біля залізничного мосту, по лівий берег за течією річки Яблунька. Вчителем був п .Рампала, 1842 року народження, помер у 1908 році, похований на кладовищі біля церкви, що зліва від сільської ради.
Із будівництвом залізниці приміщення школи перенесено по другий бік від моста, вище церкви Преображення Господнього, збудованої у 1810 році. Вчителем у той час був п. Балабанський, а згодом Мирон Комарницький (народився в с. Комарники, працював у Нижній Яблунці вчителем 22 роки). Жив з дружиною у приміщенні школи.
До 1939 року в школі навчалося приблизно 40 учнів, в основному хлопчики.
Під час війни вчителем працювала п. Висохотська, чоловік якої був адвокатом у м.Турка та Касьяненко Марія Митрофанівна, яка попрацювала в с. Нижня Яблунька 1 рік ( її було вбито в с. Верхня Яблунька, коли перейшла туди працювати, німцями).
Після війни - у 1946 році директором школи працювала п. Лешнікова . На той час школа вже була семирічна і в ній навчалося 150 учнів.
Школа, яка діяла до 2017 року, будувалася у 1959 році. Директором школи був Фігель Микола Йосипович. Збудували її із старого дерева (старого сараю-корівника), що привезли із Дзвенячого. Головним майстром на будівництва був Середич Микола.
З 1960 року школа стала восьмирічною. У 1961 році в селі, на базі восьмирічної школи було відкрито вечірню школу для працюючої молоді.
У 1967 році директором школи стає Павліха Іван Васильович - поет-гуморист, громадський діяч.
В наступні роки часто мінялося керівництво основною школою, а саме директори: Романчак Іван, Качмар І.М., Яворовський І.В., Цап П.М.; заступники: Яцкуляк Л.І., Вовчик Д.І., Саварин А.В., Кудільчак М.А., Стащак Н.М., Стахнів М.П., Качмар І.М., Яворовський І.В., Лупань К.Є., Стояк О.Д.
У 1970 році її реорганізовано у заочну школу, а у 1986 році ліквідовано по причині непотрібності. Завідував школою Галич Віктор Михайлович.
Найбільша кількість учнів, які навчалися у школі у 1973 році - 506 учнів, працювало вчителів – 36.
З 1986 року школа стала дев'ятирічною основною школою.
З 1994 року директором школи призначено Стояк О.Д.
У 1972 році було здано в експлуатацію приміщення початкової школи № 2 «Заребро». До цього часу діти навчалися у найманих приватних будинках (біля 40 учнів). Завідували школою: Ковальчин Дозя Василівна, пізніше Білинський Валерій Петрович.
Приміщення початкової школи №1 (Верхній кінець) збудовано у 1975 році. До цього часу учні навчалися також у приватних будинках. Завідувачем був Захаревич Іван Миколайович, який на даний час є директором Нижненського НВК. У 1976 році завідувала школою Кузьо Катерина Василівна, вчителі: Цап Михайло Іванович, Данило Михайло Іванович, Мишковська Валентина Луківна, Леньо Зеновія Михайлівна. З 1990 по 1995 рік завідувачем призначено Данила Михайла Івановича. З 1995 року по 2004 рік - Кузьо Катерина Василівна обіймала посаду директора початкової школи №1. З 2004 по 2018 рік директором ЗОШ І ступеня призначено Бринько Галину Яківну. З вересня 2018 року ЗОШ І ступеня реорганізовано у філію опорного навчального закладу «Нижньояблунський НВК (ЗНЗ І-ІІ ступенів - ДНЗ)». Завідувач філії - Бринько Г.Я.
У 2003 році за клопотанням депутатів районної ради Хорта М.Д, Гунзи В.М. та заврайво Кропивницького М.М. за кошти місцевого бюджету району збудовано приміщення біля основної школи, в якому навчалися учні 1-4 класів до вересня 2017 року.
Згодом було відкрито підготовчу групу дітей 5-річного дошкільного віку з короткотривалим перебуванням, яка працює на сьогоднішній день.
Станом на 2007 р в школі були наявні: кабінет директора, учительська, 6 класів, фізичний кабінет, біологічний кабінет та комп'ютерний кабінет. Загальна корисна площа 287 м2. Опалення пічне, палять дровами. Біля школи прибудовані приміщення початкових класів, столярної майстерні і їдальні. Матеріальна база школи незадовільна. Відсутні спортивні й актові зали. Неодноразово відбувався обвал стелі. Навчання проводилося у дві зміни з 8:00 ранку до 19:30. Не було ні актового залу, ні спортивного залу.
Восени 2008 року розроблено проектно-кошторисну документацію будівництва нової школи, відбулося «закладення каменя».
У 2009 році розпочалося будівництво нової школи, яке то припинялося то знову відновлювалося.
Восени 2011 року будівельні роботи відновлено,бетонні подушки та блоки було знято та почалося облаштування фундаменту. Протягом 2012 року велися будівельні роботи. (збудовано два корпуси, де знаходяться: спортзал, актовий зал, їдальня, майстерня та ін.).
З січня 2013 року було припинено будівельні роботи.
На протязі грудня 2013 року та 2014 року добудовано третій корпус (але не зроблено фасад цього корпусу) . Надалі будівництво припинилося.
У жовтні 2015 року, були виділені кошти для продовження будівництва школи та відновлено роботи (зроблено фасад третього корпусу, велися внутрішні роботи.
Восени 2016 року облаштовано асфальтне покриття на подвір’ї школи. Почалися роботи по облаштуванню стічних та каналізаційних систем, встановлено модульну котельню.
У серпні 2017 року демонтовано «старе» приміщення школи. Закрито філію "Заребро".
1 вересня 2017 року відбувся запуск першої черги новобудови школи.
На даний час будівельні роботи продовжуються. Надіємося, що із здачею в експлуатацію повністю збудованого приміщення, в селі буде дитячий садок, якого прагнуть всі жителі села.
У 2020 році школу реорганізовано в Нижньояблунський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти.
З 01 вересня 2021 року директором закладу освіти стає Ляхович В.Д.
Коментарi