18 листопада 2018 року відбулося святкування 200-річчя закладання однієї з перших шкіл на Турківщині - в селі Нижня Яблунька. Перша письмова згадка про яке відноситься до 1554 року. Саме наше село, одне з шести сіл Турківського повіту, належало цісарському двору. В 1818 році в ньому закладено народну школу.
У відкритій однокласній школі навчалося 8 учнів. Першим вчителем був Фединський Федір. Школа проіснувала недовго. Вона припинила свою роботу по причині відсутності вчителя.
В 1864 році в селі відкрито двокласну школу. Ця школа знаходилася біля залізничного мосту, по лівий берег за течією річки Яблунька. Вчителем був п .Рампала, 1842 року народження, помер у 1908 році, похований на кладовищі біля церкви, що зліва від сільської ради.
Із будівництвом залізниці приміщення школи перенесено по другий бік від моста, вище церкви Преображення Господнього, збудованої у 1810 році. Вчителем у той час був п. Балабанський, а згодом Мирон Комарницький (народився в с. Комарники, працював у Нижній Яблунці вчителем 22 роки). Жив з дружиною у приміщенні школи.
До 1939 року в школі навчалося приблизно 40 учнів, в основному хлопчики.
Під час війни вчителем працювала п. Висохотська, чоловік якої був адвокатом у м.Турка та Касьяненко Марія Митрофанівна, яка попрацювала в с. Нижня Яблунька 1 рік ( її було вбито в с. Верхня Яблунька, коли перейшла туди працювати, німцями).
Після війни - у 1946 році директором школи працювала п. Лешнікова . На той час школа вже була семирічна і в ній навчалося 150 учнів.
У 1959 році збудовано приміщення школи, яке існувало до серпня 2017 року. Більшість із Вас присутніх здобували освіту у ньому. Головним майстром будівництва був Середич Микола, а директором школи - Фігель Микола Йосипович.
В наступні роки часто мінялося керівництво основною школою, а саме директори: Романчак Іван, Павліха І.В., Качмар І.М., Яворовський І.В., Цап П.М.; заступники: Яцкуляк Л.І., Вовчик Д.І., Саварин А.В., Кудільчак М.А., Стащак Н.М., Стахнів М.П., Качмар І.М., Яворовський І.В., Лупань К.Є., Стояк О.Д. З 1994 року директором школи Стояк О.Д.
В 1961 році в селі на базі восьмирічної школи було відкрито вечірню школу для працюючої молоді, а в 1970 році реорганізовано у заочну школу, яка працювала до 1986 року. Завідував школою Галич Віктор Михайлович.
У 1972 році було здано в експлуатацію приміщення початкової школи № 2 «Заребро». До цього часу діти навчалися у найманих приватних будинках (біля 40 учнів). Завідували школою: Ковальчин Дозя Василівна, пізніше Білинський Валерій Петрович.
Приміщення початкової школи №1 (Верхній кінець) збудовано у 1975 році. До цього часу учні навчалися також у приватних будинках. Завідувачем був Захаревич Іван Миколайович, який на даний час є директором Нижненського НВК. У 1976 році завідувала школою Кузьо Катерина Василівна, вчителі: Цап Михайло Іванович, Данило Михайло Іванович, Мишковська Валентина Луківна, Леньо Зеновія Михайлівна. З 1990 по 1995 рік завідувачем призначено Данила Михайла Івановича. З 1995 року по 2004 рік - Кузьо Катерина Василівна обіймала посаду директора початкової школи №1. З 2004 по 2018 рік директором ЗОШ І ступеня призначено Бринько Галину Яківну. З вересня 2018 року ЗОШ І ступеня реорганізовано у філію опорного навчального закладу «Нижньояблунський НВК (ЗНЗ І-ІІ ступенів - ДНЗ)». Завідувач філії - Бринько Г.Я.
У 2003 році за клопотанням депутатів районної ради Хорта М.Д, Гунзи В.М. та заврайво Кропивницького М.М. за кошти місцевого бюджету району збудовано приміщення біля основної школи, в якому навчалися учні 1-4 класів до вересня 2017 року – 73 учні. Всього учнів на даний час – 277, а найбільша кількість учнів, які навчалися у школі – 506 – 1973 рік, працювало вчителів – 36.
11 жовтня 2008 року розпочато будівництво типової Нижньояблунської ЗОШ І-ІІ ступенів, яку за рішенням районної ради перейменовано на ОНЗ «Нижньояблунський НВК ЗНЗ І-ІІ ст.-ДНЗ». Будівництво триває вже 10 років, шкода що припинилися будівельні роботи, бо відбувається руйнування приміщення. Надіємося, що із здачею в експлуатацію повністю збудованого приміщення, школа стане І-ІІІ ступенів і в селі буде дошкільний навчальний заклад, якого прагнуть всі жителі села.
Протягом всіх років віддавали свої знання, дарували доброту, щирість, любов до рідної землі, виховували не одне покоління – 139 вчителів. З 1976 року по 2018 рік вийшло в світ 2183 випускники, в тому числі 252 учні закінчили школу з відзнакою.
Ряд випускників нашої школи закінчили вищі навчальні заклади і працюють в різних галузях, в різних куточках України та за її межами. Це юристи, лікарі, вчителі, економісти та інші. Стали гордістю школи: Пукшин Ігор, Хорт Михайло, Гунза Василь, Гушнянський Іван, Зелінка Степан, Пукшин Людмила, Саман Іван, Куприч Іван, Кудільчак Олександр, Ковальчин Микола, Яцишин Олександра, Михайлишин Ігор, Ватраль Ірина, Сливар Іван, Хорт Ольга, Довбичак Петро, Кудільчак Володимир, Самусь Василь, Кудільчак (Павлечко) Олена, Сливар Юрій, Митрофорний протоієрей о. Ілларіон Круп'як, Сливар Ігор, Сливар Андрій, Щомак Віктор, Мишковський Микола, Пушинський Микола та інші.
Також багато випускників школи захищали незалежність нашої держави в зоні АТО. Два з них, нажаль, загинули: Кльоб Микола Іванович та Гунза Василь Володимирович.
Особлива вдячність випускнику школи Пукшину Ігору Геляровичу, який заклав початок будівництва нової типової школи, виділив кошти для придбання шкільних меблів і дощок та стендів в 2017 році. Також він подарував школі музичне обладнання, а саме: акустичну систему, синтезатор, плазмовий телевізор, акордеон.
Заслуженою повагою і пошаною користувалися вчителі-ветерани Крутась Тамара Трохимівна, Ватраль Ольга Василівна, Протащук Ольга Федорівна, Дуся Матвіївна, Ковальчин Дозя Василівна, Галич Віктор Михайлович, Стахнів Марія Петрівна, Цап Павло Михайлович, Лупань Катерина Євстахіївна, Стояк І.О., Кудільчак Е.І., Сливар О.Д., Гунза О.Г, Регеда В.П., Кузьо К.В., Сливар І.М. та інші.
Коментарi